EJ315 Sofa – 3 pers. – Savak stof – Erik Ole Jørgensen
Brand: Erik Jørgensen
kr. 47.995,00 inkl. moms
På lager
Leveringspriser
Jylland, Fyn, Sjælland og til brofaste øer koster kr. 800,-
Levering af møbler til ikke brofaste øer efter tilbud.
Dette gælder også ved møbler, der sælges uden fragt.
Beløb under kr. 1500,- koster altid kr. 100,- i fragt.
Beløb over kr. 1500,- er fragt fri – hvis ikke andet er oplyst.
Har du spørgsmål? +45 74 42 30 00
Læs mere om vores leveringsmuligheder og lagerstatus her
EJ315 Sofa – 3 pers. – Savak stof – Erik Ole Jørgensen
Den ikoniske EJ315 Sofa – 3 pers. – Savak stof fra det tidligere Erik Jørgensen nu Fredericia Furniture. Sofaen er et af de mest genkendelige værker inden for dansk møbeldesign. Denne 3-personers version er betrukket med det karakteristiske Savak stof. Savak fås i to elegante udgaver – hvid med sorte striber og sort med hvide striber.
Med sit klassiske formsprog, gennemtænkte proportioner og høje komfort er EJ315 sofaen et møbel, der aldrig går af mode.
EJ315
EJ315 er konstrueret med formstabil koldskum, som giver en fast og behagelig siddekomfort, der holder i mange år. Betrækket er fast på stellet, mens pudernes betræk er aftageligt, når knapperne fjernes – en gennemtænkt detalje, som gør sofaen nem at vedligeholde.
Den solide sokkel i sæbebehandlet eg tilfører varme, balance og et naturligt udtryk, der understreger sofaens enestående kvalitet og æstetik.
Mål & specifikationer
Model: EJ315 – 3 personer
Design: Erik Ole Jørgensen
Fredericia Furniture
Polstring: Savak stof (hvid/sort stribet eller sort/hvid stribet)
Fyld: Koldskum
Stel: Eg, sæbebehandlet
Betræk: Fast på stel, aftageligt på puder
Mål: B: 210 cm × D: 77 cm × H: 81 cm – Siddehøjde: 43 cm
Design af Erik Ole Jørgensen
Erik Ole Jørgensen (1925–2002) havde en sjælden evne til at forene funktionalitet og enkelhed. Han arbejdede i sine unge år sammen med Kaare Klint og udviklede en designfilosofi, der fokuserede på materialernes naturlige skønhed og møblernes brugsværdi.
EJ315 er et tydeligt eksempel på denne filosofi – et møbel, der kombinerer arkitektonisk ro med funktionel komfort.
Fredericia Furniture
I dag produceres EJ315 sofaen af Fredericia Furniture, som viderefører producenten Erik Jørgensens arv med samme respekt for håndværk og materialer.
Produktionen foregår i Danmark i tæt samarbejde med lokale leverandører af træ, koldskum, stof og stål. Dette sikrer en bæredygtig produktion, kompromisløs kvalitet og lang levetid. Det er en sofa skabt til at blive i familien i generationer.
EJ315 sofaer
Materialer:
Stel: Eg sæbebehandlet
Stof: Savak i sort, med hvid strib
Mål:
B: 210 cm
D: 77 cm
H: 81 cm
Siddehøjde: 43 cm
Download vejledninger om materialer
TRÆ: Lakeret Træ PDF / Oliebehandlede Overflader PDFLÆDER & SKIND: Anilinlæder PDF / Semi-Anilinlæder PDF / Lammeskind PDF
OVERFLADER: Nano Laminat PDF / Glas PDF
METAL: Forkromet Krom PDF / Pulverlakeret Metal PDF / Rustfrit Stål PDF
ANDRE MATERIALER: Papirgarn PDF / Kanvas PDF / Tekstiler PDF

















